سن سرطان پوست

سن سرطان پوست

آیا سرطان پوست خارش دارد؟
آیا سرطان پوست کشنده است؟
درمان قطعی سرطان پوست چیست؟

سرطان پوست شایع ترین سرطان در ایالات متحده و سراسر جهان است. این سرطان بیش از نیمی از تمام موارد جدید سرطان را در ایالات متحده تشکیل می دهد.
کارسینوم سلول بازال شایع ترین سرطان است و پس از آن کارسینوم سلول سنگفرشی قرار دارد. اکثر موارد سرطان های پوست غیر ملانومی و موارد ملانومی اولیه و کم ضخامت را می توان تنها با خارج کردن آنها به کمک جراحی درمان کرد و بطور قطع شفا بخشید. ملانوم بدخیم در صدر علل مرگ های ناشی از سرطان پوست قرار دارد.
معاینه ماهانه پوست توسط خود بیمار و معاینه سالانه توسط پزشک ضروری است بویژه در بیمارانی که سابقه سرطان پوست دارند، آنهایی که سابقه خانوادگی سرطان پوست دارند و آنهایی که سابقه برخورد قابل توجه با نور خورشید در گذشته داشته اند.

از جمله سوالاتی که بسیاری از افراد از متخصصان و پزشکان می پرسند این است که سن سرطان پوست چقدر می باشد؟ که پاسخکلینیک درمان سرطان بر این است که این سرطان ممکن است که هر فردی را در هر سنی مبتلا کند و تنها درمان مناسب آنتشخیص  سرطان به موقع آن است.

علل سرطان پوست

کارسینوم سلول بازال احتمالا از سلول های دارای توانایی چندگانه لایه بازال اپیدرم بر می خیزد.
کارسینوم سلول سنگفرشی از سلول های کراتینی پوست و مخاط دهان و معقد بر می خیزد. این سرطان عموما یک تومور با رشد سریع است ولی بندرت متاستاز می دهد.
ملانوم بدخیم از ملانوسیت های تولید کننده رنگدانه برمی خیزد.

سن-سرطان-پوست

علائم سرطان پوست

کارسینوم سلول بازال: پاپول یا ندولی که لبه های مروارید رنگ دارد و با تلانژکتازی همراه است.
کارسینوم سلول سنگفرشی: پلاک یا پاپول هیپرکراتوتیک صورتی یا بدون زخم.
ملانوم: منفرد، مسطح یا برجسته، معمولا رنگدانه دار

تشخیص سرطان پوست

برای اثبات تشخیص باید فورا بیوپسی پوست انجام داد.
موارد مشکوک به ملانوم یا کارسینوم سلول سنگفرشی یا مواردی از این بیماری ها که با بیوپسی ثابت شده اند، نیازمند یک معاینه کامل غدد لنفاوی در زمان تشخیص یا اکسیزیون مجدد هستند.
اگر کارسینوم سلول سنگفرشی با تهاجم به اطراف اعصاب همراه باشد ممکن است به روش های تصویربرداری اضافی نیاز داشته باشیم تا گسترش موضعی تومور مشخص گردد. درمواردی هم که بیمار سابقه پارستزی یا دیستزی موضعی دارد این تحقیق باید انجام شود.
ملانومهایی که ضخامت برسلو آنها بیشتر از 1 MM است یا آنهایی که ضخامت کمتر از MM 1 دارند ولی باتهاجم به عروق لنفاوی یا خونی یا شواهد زخمی شدن همراه هستند در زمان اکسیزیون مجدد نیازمند نمونه برداری از غدد لنفاوی مربوط هستند تا بیماری غدد لنفاوی منطقه ای در آنها رد شوند. به علاوه این بیماران برای تعیین مرحله تومور به سنجش LDH سرم نياز ىارند و بايد اسكن CT یا پرتونگاری از قفسه سینه آنها انجام شود.

درمان سرطان پوست

کارسینوم سلول سنگفرشی و کارسینوم سطحی سلول یازال را که با بیوپسی به اثبات رسیدهه اند، می توان با 3 دفعه متوالی الکترودیسکاسیون و تخریب به روش کورتاژ درمان کرد.
کارسینوم سلول سنگفرشی و بازال ندولار یا تهاجمی نیازمند اکسیزیون کامل هستند.
سرطان های راجعه غیرملانومی پوست آنهایی که در پوست تشعشع خورده یا یک ناحیه حساس از نظر زیبایی اتفاق می افتند
شیمی درمانی، اینترفرون- بتا و اینترلوکین-2 بطور شایع برای موارد متاستازاندیکاسیون دارند.

 

سرطان روده

سرطان پروستات

سرطان معده

 

برچسب گذاری توسط ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 20 =